Adress: Grönklitt, 794 90 Orsa
I Rovdjurscentrum.Fika, glass och smörgåsar.
Öppet dagligen som Rovdjursparken.
Visa mer
Om denna aktivitet
Öppettider
Öppet dagligen som Rovdjursparken.
Besöksadress
Grönklitt
Postadress
794 90 Orsa
Telefonnummer
+46 0250-462 00
E-post
Webbsida
Närliggande boenden
Hotell, Stugby, Camping & Eventlogi
Smidgården i Fryksås
Avstånd: 1,5 km
Smidgården i Fryksås ligger högt beläget 12km norr om Orsa, i en sydsluttning med utsikt över Orsasjön och Siljan och de blå bergen. På Smidgården finns ett fäbodspa samt under turistsäsong café och restaurang. Konferenser och middagar för grupper kan ordnas på beställning.
Stugby
Fryksås Fäbodstugor - Finngården
Avstånd: 1,5 km
Stugor för självhushåll i Fäboden Fryksås, som är ett vackert, högt beläget område med storslagen utsikt och en enastående fin natur med vildmarken inpå knuten. Närhet till stort utbud av aktiviteter, vandringsleder, skidspår, liftsystem, restauranger och Björn/Rovdjurspark med bl.a. världens största isbjörnsanläggning!.
Hotell & pensionat
Fryksås Hotell & Gestgifveri
Avstånd: 1,7 km
Fryksås Hotell - en upplevelse utöver det vanliga. Hotellet finns i en av Sveriges äldsta och största fäbodmiljöer, en historisk plats 10 km utanför Orsa i Dalarna, med en hänförande utsikt över Orsasjön och Siljan.